Susitikime prie Šeškiuko ežerėlio

0

Rugpjūčio 26 dieną, 12 val. Vilniuje, prie Šeškiuko ežerėlio vyks turininga,  linksma ir nuotaikinga Bendruomenių šventė. Į šį renginį, vyksiantį unikalioje vietovėje, minimoje Didžiosios Britanijos enciklopedijoje „Britannica“, atvykti, pabūti tikrai verta. Kaip į jį patekti skaitykite čia. O mes  jau dabar pasidomėkime, kuo gi  įdomi ir išskirtinė ši vieta?

Kas yra Šeškinės ozas?

Vilniuje, Šeškinės rytiniame pakraštyje, ties Ozo – Gelvonų gatvių sankryža yra retas pasaulyje geologinis darinys – Šeškinės ozas. Tai maždaug 1160 m. ilgio tris aiškius posūkius turintis kalvagūbris, nusidriekęs šiaurės kryptimi.

Kaip jis atsirado?

Šeškinės ozas atsirado maždaug prieš 16 -17 tūkstančių metų, slenkant ledynams. Ozas iš įvairių sąnašų susidarė dideliame ledyno plyšyje. Juo tekėdamas vanduo nešė ir klojo įvairiais apnašas, stambesnes uolienų daleles, vėliau viską užpylė smulkesnėmis sąnašomis. Beveik visas ozas sudarytas iš žvyro ir gargždo, į kurių sluoksnius įsiterpia įvairaus dydžio riedulių. Kai ledynas ištirpo, žemės paviršiuje išryškėjo vingiuotas kalnagūbris, kuris baigiasi nedideliu karstinės kilmės ežerėliu, vadinamu Šeškiuku.

Ozas – nuostabus gamtos paminklas

Geologai D. ir N. Sobolevai 1972 m. spaudoje pirmieji paskelbė, kad šis ozas yra  senas ir labai vertingas gamtos objektas, suformuotas natūraliai tirpstančio ledyno. Šeškinės ozą ir  jo aplinką ypač detaliai tyrinėjo geologas Vincentas Okulovičius, pabrėždamas, kad tokią vilnietiško reljefo retenybę būtina saugoti, nes tai nuostabus gamtos paminklas. Šeškinės ozas, kaip unikalus reiškinys,   minimas ir Didžiosios Britanijos enciklopedijoje „Britannica“.

Antrojo pasaulinio karo metais išvagotas tranšėjomis ir apkasais, kenčiantis nuo gyventojų ir kelio statybininkų  kasinėjimo, siekiant gauti smėlio ir žvyro,  1964 metais Šeškinės ozas buvo paskelbtas geologiniu gamtos paminklu. 1966 m. čia įkurtas geomorfologinis draustinis.

Vilniaus miesto viduryje

Prieš pusę amžiaus Šeškinės ozas buvo nuošaliame Vilniaus pakraštyje, o dabar atsidūręs beveik miesto viduryje, apsuptas daugiaaukščių gyvenamųjų namų, prekybos centrų, judrių gatvių. Nuo aukštesnių ozo kalvagūbrių atsiveria nuostabūs sostinės vaizdai. Aplinkinių mikrorajonų gyventojai mėgsta čia iškylauti, sportuoti ar tiesiog pasivaikščioti.

Atvykę į Bendruomenių šventę šalia Šeškiuko ežerėlio,  atsidursime išskirtiniame gamtos prieglobstyje, gėrėsimės gamta, diskutuosime apie Vilnių,  dainuosime su Vilniaus meno mėgėjų kolektyvais, kartu su kompozitoriumi  ir atlikėju Romu Dambrausku iki užkimimo trauksime populiariausius jo hitus.

Šeškiuko ežerėlis laukia jūsų visų – didelių ir mažų, vilniečių ir jų svečių, iš arti ir iš toli atvažiavusių! Susitikime Bendruomenių šventėje ir būkime kartu!

 

Aldona Jeleniauskienė

LSDP Vilniaus miesto skyrius

Komentarai negalimi