Mantas Varaška. Svarbiausia – DIRBANTIS žmogus

0

Turbūt dar visi puikiai prisimename šį LSDP šūkį, kuriame trūko vieno bet esminio žodžio. Mes  ilgai aukštinę tiesiog „Žmogų“, prisitaikėme sau angliškąjį „People first“, tačiau šios sąvokos anaiptol nevienodos.

Žmogus gali būti visoks. Senas, jaunas, turtingas, verslus, menininkas, rentininkas, bedarbis, pensininkas. Žmogus – apskritai net ne politinė, o socialinė, filosofinė sąvoka. Dėl šios priežasties LSDP paėmusi gražų bet nekonkretų šūkį palengva nuėjo nebūtinai kairiųjų pažiūrų keliu.

Socialdemokratams svarbiausias turėtų būti dirbantis arba dirbęs ir gaunantis pensiją žmogus. Ar yra skirtumas ką žmogus dirbo ir kiek uždirbo, jei jis buvo samdomas ir per savo gyvenimą padarė karjerą iki vadovo lygmens? Sutikime, jog iš principo ne. O šis klausimas yra esminis kalbant apie progresinius mokesčius.

Beje, trumpai apie apmokestinimą. Kol kas taip ir neaišku, kur kai kurie bičiuliai nori progresyvumo? (1)Darbo (veiklos) pajamų, (2)turimo turto, (3)socialinių įmokų srityje ar visose trijose? Jeigu toliau kalbėsime apie GPM nuo augančio darbo užmokesčio didinimą, vadinasi atsigręšime prieš savo tikslą – dirbantį ir karjeros siekiantį žmogų.

Taigi socialdemokratai turėtų pabrėžti nebent turimo turto progresyvų apmokestinimą, ypač kai kalbama apie antrą ar trečią gyvenamąjį būstą. Su sąlyga, jog mokesčio mokėtojas (verslas, asmuo) galės dalyvauti savo jo paskirstyme. Todėl tokius mokesčius perdavus vietos taryboms, ne tik priartintume žmones prie sprendimų priėmimo, tačiau ir suteiktume jėgą bei atsakomybę savivaldai.

Būtent turto, nuosavybės apmokestinimo politikoje tinka G.Palucko minimas principas: visi moka – visi gauna. Iš tiesų, socialdemokratai turi suprasti, jog turto apmokestinimas privalo tapti visuotinis, o surinktų lėšų naudojimas – nukreiptas į bendras reikmes (gatvės, daugiabučių kiemai, viešos poilsio, sporto, kultūros erdvės).

Socialdemokratams svarbiausias ne bet kaip, o legaliai dirbantis žmogus, kuris visas pajamas gauna oficialiai ir yra nepakantus vokeliams. Kaip tai padaryti paprasčiausiu būdu? Nustatykime darbdavio apmokestinimą už minimumą 45 proc. Sodros mokesčiu, o mokant bent 120 Eurų didesnį atlyginimą į rankas – 25 proc. Taip darbuotojams padėsime labiau, nei keisdami Darbo kodeksą.

LSDP aiškiau už kitas partijas turėtų tvirtinti, jog dirbti ir gerai uždirbti yra verta.  Tam būtina rimtai apsispręsti, ar mes toliau palaikome pašalpinę politiką, kuri žmones verčia slėpti pajamas ir siekti išlaikymo? Konkrečiai – ar LSDP Seime pasipriešins kompensacijų už šildymą plėtrai? Juk taip dar 200000 žmonių mėgins jas gauti, slepiant oficialias pajamas. Vietoj to, jie galėtų elgtis atvirkščiai, didinti vertę ir dengti daugiabučio atnaujinimo paskolą bankui.

Galiausiai LSDP turėtų prisiminti puikią savo pačios vykdytą dirbančiųjų skatinimo politiką per GPM lengvatą kompiuteriams. Jos pasekmė – jau milijardinė interneto rinka ir visuomenės išmanumas. Dabar tai galime taikyti kitoms vartojimo technologijoms – elektromobiliams, buitinei technikai, atsinaujinančių išteklių energijos gavybai.

Kodėl  pridėtinės vertės skatinimui taikytinos GPM o ne PVM lengvatos, kaip siūlė bičiulis M.Sinkevičius? Ne tik todėl, kad jos mažesnės nei PVM ar grąžinamos tik sekančiais metais, valstybei veikiant kaip bankui. PVM lengvatą gaus kiekvienas, o GPM tik socialdemokratams svarbiausias – Dirbantis Žmogus.

Komentarai negalimi