M. Petrauskaitė. Valstybė turėtų tvarkytis taip, kaip akcija „Darom“

0

Per dešimtmetį nacionalinė aplinkos tvarkymo akcija „Darom“ pritraukia vis daugiau savanorių, įvairių bendruomenių narių, nevyriausybinių organizacijų, valstybinių institucijų. Piliečiai puikiai supranta, kad už tai, kaip jaučiamės, kokioje aplinkoje gyvename, ar ryte žengę žingsnį nuo namų slenksčio užminsime šiukšlę, ar tvarkingą veją, esame atsakingi visų pirma patys. Mes visi. Ir niekas kitas.

Drąsiai galiu pasakyti, jog per tą patį dešimtmetį mačiau kaip proporcingai priešingai viena kreivė kilo, o kita leidosi. Kasmet vis didėjo susidomėjusių ir savanorių akcijos „Darom“ žmonių ratas, o besidominčių valstybės valdymu ir savivaldos reikalais, aktyviai organizavimu bei valdymu užsiimančių piliečių skaičius mažėjo.

Dėl įvairiuose rinkimuose vis neateinančių rinkėjų politikai ir visuomenės veikėjai šalies gyventojus kaltina nepilietiškumu, nors būtent akcijos „Darom“ masiškumas parodo, kad lietuviai yra pilietiški ir atsakingi. Kaltinti piliečius, kad patys politikai, partijos per rinkimus nesugeba pasiūlyti patrauklių, žmonėms lengvai suprantamų ir priimtinų idėjų, yra begėdiška.

Manau, kad turime į bendruomenes bei jų veiklą žvelgti kitu rakursu. Akcija “Darom” įrodo, jog bendruomeniškumas turi didžiulį potencialą. Išvalę savo požiūri nuo stereotipinių šiukšlių, pamatysime, jog per bendruomenes žmonės praktiškai, t.y. per konkrečią veiklą įsitraukia ir į valstybės valdymą.

Tas pats akcijos „Darom“ pavyzdys rodo, jog ši pelno nesiekianti ir mus vienijanti idėja valstybei sutaupo ne vieną šimtą tūkstančių eurų. Tačiau tie patys piliečiai sulaukia bjaurių kaltinimų, esa patys kalti, jog mažai domisi politika, nedalyvauja rinkimuose, rūpinasi tik savo kailiu.

Nieko panašaus! Pirmoje akcijoje „Darom“ dalyvavo apie 3 tūkst. švarinimosi entuziastų. Po metų – jau 70 tūkst. 2010-aisiais – 100 tūkst. Dar po metų – 150 tūkst. ir 210 tūkst. kitais metais. 2013-aisiais aktyvumas kiek sumažėjo iki 150 tūkst., tačiau po metų vėl siekė 200 tūkst., o 2015-aisiais pasiekė naują rekordą – akcija pritraukė 250 tūkst. aktyvių žmonių. Pernai jų padaugėjo dar dešimčia tūkstančių.

Pilietiškos akcijos populiarumo augimo tempai milžiniški. O kiek padaugėjo piliečių, ateinančių prie balsadėžių per savivaldybių tarybų, Seimo, Prezidento rinkimus, per referendumus, rinkimus į Europarlamentą?

Per kiekvienus Seimo arba Prezidento rinkimus susirenka apie 50 proc. rinkėjų, per savivaldos – apie 40 proc. Aktyvumas keliais procentais svyruoja, tačiau tai esmės nekeičia. Rinkimai po rinkimų, o situacija nesikeičia.

Sakoma, kad stovėjimas vietoje yra žingsnis atgal. Ir dėl to kalti yra ne piliečiai, o naujų kelių neieškantys politikai, nesugebantys pasimokyti iš sėkmingų žmones telkiančių akcijų pavyzdžių. Priešingai, siekdamos valdžios ir dėl to besiriejančios partijos, korupcijos skandalai, neūkiškas valstybės institucijų požiūris į savo darbą ne telkia, o skaldo pilietiškus žmones.

Juk jeigu valstybės įstaigose dirbtų taip nusiteikę žmonės, kaip „Darom“ ar kitų judėjimų organizatoriai, kokių neįtikėtinų rezultatų pasiektume.

Komentarai negalimi